A hormonrendszer irányítása szigorúan szabályozott. A felsőbb szabályzó központok (hipotalamusz) irányítják az alattuk lévőket (pl agyalapi mirigy, mellékvese, nemi mirigyek), melyek állandó visszajelzést küldenek az irányító központok felé.
Melyek a leggyakoribb endokrin szervek?
1. Agyalapi mirigy (hypophysis): mely elválasztja a prolaktint (tejtermelésért felelős hormon), a GH–t (növekedési hormon), az ACTH-t (adrenocorticotrop hormon), ami a mellékvesekéreg hormon termelését szabályozza, a TSH-t, ami a pajzsmirigy működését irányítja, valamint az LH és FSH nevű hormonokat, amelyek a nemi mirigyek irányításáért felelősek. Emellett az agyalapi mirigy tárolja és szükség esetén felszabadítja az oxitocint és az ADH-t (antidiuretikus hormon) is.
A hipofízis (agyalapi mirigy) betegségei:
- Hipofízis-megnagyobbodás
- Hipo-pituitarizmus (alulműködés)
- Centrális diabétesz inszipidusz (nagymennyiségű vizelésel járó hormonbetegség, ADH-hiány)
- Akromegália, gigantizmus (a növekedési hormon túltermelési zavara, gyermemekben gigantizmus néven).
- Galaktorrea (tejcsorgással járó zavar, nem szoptató főkben, de férfiakban is előadódhat)
- Sella-szindróma (a hipofízis egyik része megnagyobbodik, a liquor nyomás fokozódik, lehet tünetmentes de okozht fejfájást, magas vérnyomást stb.)
2. Pajzsmirigy: a nyak alsó részén helyezkedik el, tiroxint és trijódtironint termel. Ez a két hormon az anyagcserénket befolyásolja, vagyis túlműködés esetén felgyorsul (fogyunk), alulműködés esetén lelassul (hízunk, aluszékonyak vagyunk, hullik a hajunk)
Pajzsmirigybetegségek:
- Hipertireózis (-túlműködés)
- (-alulműködés)
- Hashimoto-tireoiditisz (a pajzsmirigy krónikus, autoimmun eredetű gyulladása)
- Szubakut tireoiditisz (általában víruseredetű p. gyulladás)
- Néma pajzsmirigybetegség (fájdalommentes, múló, szülés utáni gyulladás)
- Pajzsmirigyrák
3. Mellékvese: a vese felső pólusánál elhelyezkedő hormontermelő mirigy. Kéreg és velőállományból áll. A kéregállomány a kortizol, aldoszteron, és mellékvese eredetű androgének (férfi nemi hormon hatású vegyületek) termelését végzi. Ezeknek a hormonoknak az anyagcsere szabályozásában (fogyás-elhízás), a só-vízháztartásban (vérnyomás szabályozás) és a nemi fejlődésben van szerepük. A mellékvese velőállománya termeli az adrenalint, noradrenalint és a dopamint. Ezeket nevezzük stresszhormonoknak, hiszen pl.növelik a szív összehúzódását, így a vérnyomást és pulzusszámot.
Mellékvesebetegségek:
- (-alulműködés)
- Cushing-szindróma (túlműködés, szteroid túltermelés)
- Virilizáció (nőben a túlzott férfias karakter, férfihormon-túltermelés)
- Hiperaldoszteronizmus (aldoszteron-túltermelés, vízvisszatartás, magas vérnyomás, gyengeség)
- Feokromocitóma (mellékvese-daganat, katekolamin túltermelé, magas vérnyomás.krízis)
4. Petefészkek és here: itt termelődnek a nemre jellemző nemi hormonok, nőkben az ösztrogén, progeszteron, férfiakban a tesztoszteron. Ezek alakítják ki a másodlagos nemi jellegeket, hozzák létre a női menstruációs ciklust és teszik lehetővé a szaporodást.
Nemi mirigyek, petefészek, here: Nőknél menstruációs zavar, meddőség, fokozott szőrnövekedés, hajhullás, hőhullámok, hangulatzavar, csontritkulás, bőrszárazság, libidócsökkenés. Férfiakban potenciazavarok, nemzőképesség csökkenése, hízékonyság, emlő megnövekedése, szőrzet megritkulása, elvesztése.
5. Mellékpajzsmirigy: a parathormon nevű hormon termelése révén a kalcium-anyagcsere szabályozója. Ezek az apró mirigyek a pajzsmirigy hátsó részébe vannak beágyazva.
A mellékpajzsmirigy alulműködésének tünetei: Az alacsony kalciumszint következményei. Rendszerint tünetszegény és csak véletlenszerűen szokott kiderülni. Néhány kísérő tünet felhívhatja a figyelmet a kórra, ilyen a fogak zománchibája, erős fogszuvasodás, a szürkehályog, a törékeny és hulló szőrzet, ill. száraz bőrhámlás, gyenge szellemi képesség. Amikor a betegség hirtelen alakul ki, – pl. műtét után – drámaibbak a tünetek, görcsölés jelentkezik. Kezelése a vér kalcium szintjének növelésével történik. Ez kalciumpótlással és D-vitamin származékok adásával történhet.
A mellékpajzsmirigy túlműködés leggyakoribb tünete: arra vezethető vissza, hogy a csontokból a kalcium a vérbe kerül a PTH hatására. E miatt a csontok kalciumszegények lesznek, a vérben pedig túl magas lesz a kalcium szintje. Ezt még az is súlyosbítja, hogy a PTH hatására a vesében is fokozódik a kalcium visszaszívása, így még magasabb lesz a vérben a kalcium koncentráció.
6. Hasnyálmirigy: sok funkciója van, és ezek közé tartozik az inzulin elválasztása is. Az inzulin az anyagcserére hat, többek között csökkenti a vércukor szintjét azáltal, hogy elősegíti a cukor bejutását a sejtekbe, de hatással van a zsírok anyagcseréjére is. A hasnyálmirigy főbb betegségei a gyulladásos, és a daganatos kórképek
Gyulladások:
- Akut,heveny hasnyálmirigy-gyulladás
- Krónikus, idült hasnyálmirigy-gyulladás
Daganatok:
- Hasnyálmirigyrákok
- Inzulinóma, gasztrinóma
7. Tobozmirigy az agy egy piciny része, és a sötétség hatására termeli a melatonin nevű hormont, mely altató hatással bír.